Bizden Haberler

Şubat Ayı Etkinlikleri

Bölüm öğretim üyelerimizden Yrd. Doç. Dr. Asuman Erdoğan, 15-17 Şubat tarihleri arasında Mersin HiltonSA Otel'de düzenlenen "II. Endoskopik Kulak Cerrahisi Sempozyumu"nda, "Koklear İmlant Kullanıcılarında Odyolojik Komplikasyonlar" konulu sunumunu gerçekleştirdi.

   

 

Bölümümüz öğretim görevlilerinden Sema Acar, Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından yürütülen "Training of Informal Caregivers in Elderly (TRACE)" adlı Avrupa Birliği Projesi kapsamında "Evde bakımvericilerin Alzheimer ve Demans hastalarının yaşadığı iletişim bozuklukları hakkında bilgilendirilmesi ve hastalarla etkili iletişim becerilerinin geliştirilmesi" konulu 4. eğitimini 14 Şubat 2018'de Etimesgut Belediyesinde'nde gerçekleştirdi.

 

Bölüm başkanımız Prof. Dr. Ayşe Gül Güven, 10 Şubat 2018 tarihinde Ankara Bayındır Hastanesi'nde gerçekletirlen "İşitme Cihazları-KBB Hekiminin Bakış Açısı" isimli toplantıda "FM Sistemler" konulu sunumunu gerçekleştirdi.

           

 

Türkiye'de Odyoloji'nin 50. yılı, The Ankara Otel'de düzenlenen Pediatrik Odyoloji Kongresi'nde bölüm başkanımız Prof. Dr. Ayşe Gül Güven ve bölüm öğretim üyemiz Yrd. Doç. Dr. Asuman Alnıaçık'ın da katılımı ile kutlandı. Kongrede bölüm öğretim üyemiz Yrd. Doç. Dr. Asuman Alnıaçık "İmplante Edilebilir İşitme Cihazlarının Çocuklarda Kullanımı" başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. 

           

 

Türkiye'de Odyoloji'nin 50. yılı şerefine Ankara'daki Üniversitelerin Odyoloji Bölümleri olarak 2 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Anıtkabir ziyareti ile Ata'mıza minnetimizi sunduk.

           

 

 

Ocak Ayı Etkinlikleri

Bölümümüz öğretim görevlilerinden Sema Acar, Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından yürütülen "Training of Informal Caregivers in Elderly (TRACE)" adlı Avrupa Birliği Projesi kapsamında "Evde bakımvericilerin Alzheimer ve Demans hastalarının yaşadığı iletişim bozuklukları hakkında bilgilendirilmesi ve hastalarla etkili iletişim becerilerinin geliştirilmesi" konulu 3. eğitimini Uluslararası Yaşlılara Saygı Derneği (UYSAF)'nde gerçekleştirdi.

 

Bölümümüz öğretim görevlilerinden Sema Acar, Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Dil ve Konuşma Bozuklukları Doktora Programı kapsamında Prof. Dr. İlknur Maviş’in danışmanlığında yürütülen “Dil bozukluklarında değerlendirme ve terapi Yaklaşımları’ konulu seminere konuşmacı olarak katılmıştır.

 

 

Aralık Ayı Etkinlikleri

Başkent Üniversitesi Odyoloji Bölümü olarak büyüyen kadromuz, artan enerjimiz, umutlarımız ve planlarımızla 2018'e merhaba dedik.

          

         

 

Bölümümüzde bu dönem ilk kez verilen Türk İşaret Dili Dersi'nin hocası Uzman Oya Tanyeri dönem sonunda Odyoloji Bölümü öğrencileri ile...

         

 

Bölümümüz öğretim görevlilerinden, Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dilbilimi 2010 senesi bölüm birincisi mezunu Sema Acar, "Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dilbilimi Mezunlarıyla Buluşuyor" etkinliğinde konuşmacı olarak yer almıştır.

  

 

Bölüm öğretim görevlilerimizden Sema Acar, fakültemizin AB projesi TRACE kapsamında geliştirdiği "Alzheimer ve Demans Tipi Hastalarla Etkili İletişim Stratejileri Eğitimi" kapsamında 13 Aralık'ta Etimesgut Belediyesi'nin organizasyonu ile 15 bakım vericiye eğitim vermiştir. *Bu eğitim 2. eğitimdir.

 

Bölüm Öğretim Görevlimiz Sema Acar'ın, editörlüğünü Prof. Dr. Emine Aksoydan'ın yaptığı Başkent Üniversitesi yayınlarından çıkan "Alzheimer Hastalarında Beslenme Fiziksel Aktivite ve İletişim - Bakım Vericiler İçin Rehber" isimli kitapta "Alzheimer Hastalarında İletişim Problemleri ve Bakım Vericiler İçin Etkili İletişim Yöntemleri" adlı bölümü yayımlanmıştır.

   

 

Başkent Üniversitesi Odyoloji Topluluğu'nun düzenlediği akşam yemeği ve ardından karaoke etkinliği lisans öğrencilerinin ve bölüm hocalarının katılımıyla gerçekleştirildi.

            

 

 

Kasım Ayı Etkinlikleri

Bölümümüzün öğretim görevlilerinden Sema Acar, 13-17 Kasım tarihleri arasında, fakültemiz tarafından yürütülen "Training of Informal Caregivers in Elderly (TRACE)" adlı Avrupa Birliği Projesi kapsamında, proje partnerlerinden biri olan Sapienza Üniversitesi - Roma'daki proje toplantısına katılmıştır.

      

 

Bölüm Başkanımız Ayşe Gül Güven 8-12 Kasım tarihleri arasında Sueno Deluxe Hotel Antalya'da gerçekleştirilen olan "39. Türk Ulusal Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresin"de "Geriatrik Hasta Grubunda İşitme Cihazı Çözümleri" isimli panelde moderatör olarak yer almıştır.

   

 

Bölümümüz öğretim görevlilerinden Sema Acar, Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından yürütülen " Training of Informal Caregivers in Elderly (TRACE)" adlı Avrupa Birliği Projesi kapsamında "Evde Alzheimer ve Demans hastalarına bakım veren kişileri hastaların yaşadığı iletişim bozuklukları hakkında bilgilendirme ve hastalarla etkili iletişim becerileri geliştirme" konulu eğitimini Uluslararası Yaşlılara Saygı Derneği (UYSAF)'nde gerçekleştirdi.

 

 

Ekim Ayı Etkinlikleri

Başkent Üniversitesi Odyoloji Topluluğu Cumhuriyet Bayramın'da Ata'mızın huzurunda...

               

 

Öğretim Görevlisi Sema Acar, "ODY320 İletişimin Nöroanatomik ve Nörofizyolojik Temelleri" dersinin 25.10.2017 tarihli laboratuvar uygulamasında öğrencileri ile...

                    

 

2017-2018 Akademik yılında Odyoloji Bölümü'ne yerleşen 1. sınıflar ile yatay ve dikey geçişle gelen tüm öğrencilerimizle birlikte "Aramıza Hoşgeldiniz" pastası keserek yeni akademik yıla başladık.

                    

                    

 

Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölümü ve Erişçi/Interacoustics Academy tarafından  ortaklaşa düzenlenen ve Dr. Michael Maslin'in konuşmacı olduğu "Bebek ve Çocuklarda Odyolojik Değerlendirmede Ayrıntılar" konulu toplantı, Başkent Üniversitesi Bağlıca kampüsünde Ankaradaki Üniversitelerin Odyoloji Bölümlerinin öğretim üye ve araştırma görevlileri, Odyoloji uzmanları, Doktora ve Yüksek Lisans öğrencileri ve KBB hekimlerinin  katılımı ile gerçekleştirildi.

                    

 

 

Eylül Ayı Etkinlikleri

Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Ayşe Gül Güven 19-22 Eylül 2017 tarihleri arasında Magosa, Kıbrıs'ta gerçekleştirilen "11th Asia Pacific Symposium on Cochlear Implants and Related Sciences (APSCI 2017)" isimli sempozyumda "Quality of Life of Cochlear Implanted Children" ve "Auditory Processing in Elderly" başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi.

                

 

Bölüm hocalarımızdan Yrd. Doç. Dr. Asuman Erdoğan 19-22 Eylül 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen "11th Asia Pacific  Symposium on Cochlear Implants and Related Sciences (APSCI 2017)" isimli sempozyumda "Value of Cortical Evoked Potentials in Auditory Implants" konulu panelde konuşmacı olarak yer aldı.

 

 

Öğretim Görevlimiz Sema Acar Sığınmacılar ve Göçmenler Derneği'nin (SGDD-ASAM) Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) ile yürüttüğü Çok Yönlü Destek Merkezi projesi kapsamında dil konuşma bozukluğu olan çocukları bulunan ebeveynlere yönelik düzenlenen etkinlikte konuşmacı olarak yer aldı.

 

Editörlüğünü Zerrin Turan'ın yaptığı "İşitmenin Doğası ve İşitmeye Yardımcı Teknolojiler"  başlıklı kitapta öğretim üyelerimiz Prof. Dr. Ayşe Gül Güven ve Yrd. Doç. Dr. Asuman Erdoğan bölüm yazarı olarak yer almıştır.

Başar F & Güven AG İşitme Kaybının Tanılanması: Davranış Testleri. Z Turan (Ed) İşitmenin Doğası ve İşitmeye Yardımcı Teknolojiler. 2017, s 92-110, Ankara:Pegem Akademi
Erdoğan A Koklear İmplantlar. Z Turan (Ed) İşitmenin Doğası ve İşitmeye Yardımcı Teknolojiler. 2017, s 199-224, Ankara:Pegem Akademi

 

 

Haziran Ayı Etkinlikleri

Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Ayşe Gül Güven, 10-11 Haziran 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen Avrupa Birliği ve Kalkınma Ajansları Hibe Programlarına Proje Hazırlama Eğitimi Sertifika Programına katıldı.

 

Bölümümüz Araştırma Görevlileri Merve Deniz,  Anı Parabakan ve Ezgi Ay, 12 - 20 Haziran 2017 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurul Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘II. Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası Eğitimini’ başarıyla tamamlayarak, sertifikalarını almaya hak kazandılar.

           

 

Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde gerçekleştirilen 29 Haziran- 1 Temmuz 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen Uluslararası Sağlık Bilimleri Kongresinde Arş. Gör. Merve Deniz  ‘Yaşa Bağlı İşitme Kaybının Bilişsel Süreçler Üzerindeki Etkisi’  konulu sözel bildirisini sundu.

 

 

Mayıs Ayı Etkinlikleri

Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Ayşe Gül GÜVEN Mayıs Ayında, Türkiye Odyoloji Konuşma Ses Uzmanları Derneği (OKSUD) Ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi K.B.B. Odyoloji Ses Ve Konuşma Bozuklukları Yüksek Lisans Seminer Programında 'Çocuklarda İşitsel İşlemleme Tanısal Modeller Ve Tanısal Süreç' konusunu anlattı.

 

Hacettepe Üniversitesi III.Uluslararası Katılımlı Odyoloji Öğrencileri Kongresin'de Prof. Dr. Ayşe Gül Güven " Odyolojik Değerlendirme öncesi Odyoloğun Yapması Gerekenler" konulu sunumunu gerçekleştirdi. Ardından Yrd. Doç. Dr. Asuman Erdoğan ''Ses İşlemleme Stratejileri Üzerinden CI Programları' konusunu anlattı. 

     

 

Öğretim Görevlimiz Sema Acar 9. Dil ve Konuşma Terapisi Kongresi'nde "Çift Yönlü Okuma Kuramının Nörogenetik Temelleri: Gelişimsel Disleksiden Kanıtlar" konulu sunumunu yaptı.