Programlarımız

Bölümümüz, 2013 yılında Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde kurulmuş ve 2015-2016 Eğitim Öğretim Dönemi’nde lisans düzeyinde eğitim vermeye başlamıştır. Odyoloji Programımız, alanında uzman ve yetkin akademik kadrosu ve laboratuvar donanımıyla odyolojinin Klinik, Deneysel, Endüstri ve Rehabilitasyon gibi uzmanlaşma gerektiren alanlarına aday öğrenci yetiştirmeyi amaçlayan 4 yıllık, tam zamanlı, lisans eğitim programıdır. Uluslararası çağdaş standartlar temel alınarak hazırlanan eğitim programı yoğun teorik ve uygulamalı eğitimin yanı sıra bir bilim insanının sahip olması gereken temel araştırma ve istatistik eğitimlerini içermektedir. Böylece alanındaki bilimsel gelişmeleri takip edebilecek ve akademik çalışmalar yapabilecek yüksek vasıflı mezunlar yetiştirmek hedeflenmektedir. Programın eğitim dili Türkçe’dir. Mezunlarımız akademik kariyerlerini geliştirmek için Odyoloji alanında yüksek lisans programlarına başvurabilir.

Bölümün Avantajları

  • Ülkemizde Sağlık, Özel Eğitim ve Endüstri alanında odyolog ihtiyacının fazla olması
  • Odyoloji Bilim dalının lisans düzeyinde eğitime yeni başlamış olması nedeniyle alanda akademisyen ve araştırmacı gereksiniminin fazla olması
  • Yüksek Lisans ve Doktora imkânının bulunması

Mezunlarımız için İş İmkânları

Odyoloji Bölümü lisans mezunları, Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneler, üniversite hastaneleri, özel hastaneler, işitme engelliler okulları, özel eğitim merkezleri, işitme cihazı ve implant firmalarında odyolog olarak çalışma olanağına sahiptir. Ayrıca endüstriyel odyoloji alanında danışmanlık, yeni doğan işitme tarama programlarında eğitimcilik ve program koordinatörlüğü gibi çeşitli görevler alabilirler.

Programın Ayrıcalıklı Yanları

  • Hem devlet kurum ve kuruluşlarında hem de özel sektörde iş bulma olanaklarının yüksek olması
  • Yurt Dışı Eğitim Olanakları

Erasmus+ Uluslararası Öğrenci Hareketliliği Programı kapsamında, öğrencilerimiz anlaşmamız olan Avrupa Birliği ülkelerindeki üniversite, kurum ve kuruluşlarında eğitim görebilir ve yaz staj yapabilirler.

Bölümümüzün staj hareketliliği kapsamında anlaşmalı olduğu kurumlar:

İngiltere, University of Cambridge, Auditory Perception Department of Experimental  Psychology; İngiltere, Nottingham University, Nottingham Hearing & Biomedical Reasearch Unit; İngiltere, Southampton University, Faculty of Engineering and Enviroment; Almanya, Göttingen University of Medicine; Audiology Clinic; İtalya,  Sant’Andrea University Hospital;  İtalya, University of Ferara, Biomedical Science and Specialistic Surgery Department, Audiology & ENT Clinic; Macaristan, St Jonh’s Hospital.

  • Yüksek Lisans ve doktora programlarına devam edebilme imkanı

Staj ve Uygulamalı Eğitim İmkanları

       Bölüm Laboratuvarı: Öğrencilerimizin öğrendikleri teorik bilgileri uygulama ile pekiştirebilecekleri bir Eğitim ve Araştırma Laboratuvarımız bulunmaktadır.

       Kurum Stajları: Öğrencilerimiz kurum içi stajlarını Üniversitemize bağlı sağlık kuruluşlarının Kulak Burun Boğaz kliniklerinde yapabilmekte ayrıca üniversite ve Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler ile işitme engelliler okulları, özel eğitim merkezleri, işitme cihazı ve implant firmaları, fabrika ve sanayi kuruluşları da öğrencilerimiz için staj alanı olabilmektedir.

Laboratuvar ve Uygulamalı Dersliklere Ait Bilgiler

Teorik derslerimiz barkovizyon sistemi ile donatılmış derslik ve amfilerde yapılmaktadır. Pratik uygulamalar ve gözlemler sadece öğrenci eğitimi için hazırlanmış, bölümümüzün Eğitim ve Araştırma laboratuvarında yapılmaktadır. Laboratuvarımız, odyoloji alanındaki davranım ve elektrofizyolojik ölçümler ile işitme cihazı uygulamalarının yapımına uygun her türlü teknik altyapıya sahiptir. Bir biyomedikal teknikerimiz teknik destek amacıyla laboratuvarımızda görev yapmaktadır. Ayrıca öğrencilerimizin yapılan pratik uygulamaları takip edebilmeleri için laboratuvarımız içinde kapalı devre video sistemi ile donatılmış 60 öğrenci kapasiteli bir dersliğimiz de bulunmaktadır. İngilizce ve Türkçe lisasn ders programımız ve ders içeriklerimiz için tıklayınız.