Laboratuvarlarımız

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ODYOLOJİ BÖLÜMÜ

ARAŞTIRMA VE EĞİTİM LABORATUVARLARI

Bölümümüzde en son teknolojik donanıma sahip ve sadece eğitim ve araştırma amaçlı kullanılan 2 laboratuvarımız bulunmaktadır: İşitme Laboratuvarı ve Akustik Laboratuvarı.

Bu laboratuvarlarda, öğrencilerimizin öğrendikleri teorik bilgileri uygulama ile pekiştirebilecekleri bir düzen sağlanmıştır. Odyolojik İnceleme I: Davranım Testleri, Odyolojik İnceleme II: Elektrofizyolojik Testler, Mesleki uygulama I ve II dersleri kapsamında öğrencilerimiz 2. sınıftan son sınıfa kadar hasta karşılama ve öykü alma, fizik ve otoskopik bakı, immitansmetrik değerlendirme, davranım testleri, elektrofizyolojik testler,  işitme cihazı ve implant programlama üzerine simülasyon uygulamaları ile eğitim ve pratik uygulamalar yapmaktadır. Ayrıca, bir biyomedikal teknikerimiz teknik destek amacıyla laboratuvarımızda görev yapmaktadır.

İŞİTME LABORATUVARIMIZ, odyoloji alanındaki davranım ve elektrofizyolojik ölçümler ile işitme cihazı uygulamalarının öğrenilmesine uygun her türlü teknik altyapıya sahiptir. Ayrıca öğrencilerimizin yapılan pratik uygulamaları takip edebilmeleri için laboratuvarımız içinde kapalı devre video sistemi ile donatılmış 60 öğrenci kapasiteli bir dersliğimiz de bulunmaktadır. 

Bu laboratuvarlarda, öğrencilerimiz mezun olup alana çıkmadan mesleki deneyim kazanmalarına yönelik uygulamalar, gözlem ve simülasyonlarla değerlendirmeler yapmakta, böylece güçlü teorik alt yapısını uygulama deneyimi ile birleştirmiş odyologların yetişmesi sağlanmaktadır.

AKUSTİK LABORATUVARIMIZ, ses fiziği ve akustik dersi uygulamalarının ve gürültü ölçümlerinin yapıldığı, konuşma testlerinin geliştirildiği ve akustik çalışmaların gerçekleştiği bir araştırma ve uygulama laboratuvarıdır.

Not: Fotoğrafların üzerine tıklayarak büyültebilirsiniz...

Foto Galeri: